28.4.2020.

U razdoblju kad roditelji pokazuju kreativnost i osmišljavaju načine kako pozitivno utjecati na djetetov psihofizički razvoj donosimo vam provjerene recepte za izradu određenih materijala/poticaja kojima djeca mogu manipulirati i pritom djelovati na sva područja razvoja. Članak će se redovito dopunjavati, stoga nas pratite.
DOMAĆI PLASTELIN
400 g brašna
70 g limunske kiseline
130 g soli
5 žlica ulja
4 dcl vrele vode
jestive boje
Sve sastojke, osim jestivih boja, potrebno je umijesiti. Ta se smjesa potom ostavi da se ohladi, a može se razdijeliti i na manje komade. U ohlađenu smjesu umiješaju se jestive boje. Najbolje je pritom staviti zaštitne rukavice kako boja ne bi ostala na rukama.
UMJETNI SNIJEG



DOMAĆI GLINAMOL
1 šalica od 2 dl gustina
2 šalice sode bikarbone
2,5 dl vode
Zagrijavajte u lončiću i miješajte dok se ne zgusne, a onda još premijesite masu i spremno je za oblikovanje.
MJESEČEVO BLATO
4 kilograma običnog pijeska
2 kilograma gustina
2 litre vode
Sastojke sve zajedno promiješajte.
MJESEČEVA PRAŠINA
1 kilogram glatkog brašna
8 žlica baby ulja
Sastojke sve zajedno promiješajte.
NEOBIČNA ČOKOLADNA SMJESA ZA IGRU
Ako postoji nešto što sva djeca vole, onda je to zasigurno čokolada. Iznenadite ih s toliko čokolade da se u njoj mogu i igrati te njihovom oduševljenju neće biti kraja.
Ovaj recept za smjesu zahtijeva samo tri kućanskih sastojka te ga možete ponavljati kada god to dijete zaželi, a pravo vrijeme da ga iskušate je uoči Uskrsa kada ćete zasigurno praviti kolače pa umjesto da djeca diraju pravo tijesto i kreme neka se zabave izradom svojih delicija.
Za ovu čokoladnu smjesu potrebno vam je:
- 600 grama kukuruznog brašna
- 4 žlice kakao praha
- 3-4 decilitra vode
Upute:
Stavite kukuruzno brašno u veliku zdjelu, dodajte kakao prah i dobro promiješajte, dodajte vodu i dugo miješajte dok ne dobijete lijepu, kompaktnu i rastezljivu smjesu kojom će se djeca obožavati igrati, a nema štete niti ako je malo degustiraju.
Cilj aktivnosti: razvoj okulomotorike
DOMAĆI SLIME
U plastičnu zdjelu treba staviti tekuće ljepilo i dodati pjenu za brijanje (ne gel- baš pjena koja daje “pufastu” strukturu) te miješati žlicom. Kad se dobro izmiješa, može se dodati neka boja prema želji, šljokice i/ ili stiroporne kuglice (spomenuti dodatci idu prema želji ili onome s čime raspolažete). Kad se to pomiješa, treba dodati malo tekućeg deterdženta za rublje te miješati. Ako je i dalje iste teksture, potrebno je još dodati tekućeg deterdženta te miješati. Napomena: potrebno je dosta dugo miješati. Kad se počne odvajati od stijenke posude, znači da je dobra smjesa. Kad se počne odvajati. tada treba započeti miješanje rukama. Ako se bude lijepilo za ruke, treba staviti još malo deterdženta. Ako će se i dalje lijepiti, dodati još pjene za brijanje. Ne smije se pretjerati s deterdžentom, potrebno ga je dodavati pomalo jer će slime u suprotnom postati pretvrd. Slime se sprema u kutiju plastičnu s poklopcem.