Početna / Čari jeseni u Bubamarama

Čari jeseni u Bubamarama

4.10.2019.

Čari jeseni u Bubamarama

Dolaskom jeseni vrtić dobiva jesensko ruho. Kukuruz, kesteni, repa, tikvice, bundeve, orasi, lješnjaci, grožđe… Svaki plod donosi nešto drugačije te smo odlučili istražiti jesen i sve njezine čari.

Izrađivali smo drveća u jesen kolaž tehnikom, pjevali jesenske pjesme („Jesenska pjesma“, „Stiže jesen“), pričali priče („Djed i repa“), organizirali igrokaze („Bundeva u vrtu“). U kišnim danima zabavljali smo se izvodeći pokuse: Kako nastaje kiša?, Kako lišće dobiva svoju jesensku boju? (miješanje boja). Proučavali smo lišće, oslikavali ga te izrađivali otiske. Kako bismo obilježili jesen izradili smo vlastiti jesenski vijenac koji smo izložili u prostoru hodnika. Modelirali smo jesenske plodove domaćim plastelinom.
U suradnji s roditeljima prikupljali smo razne jesenske plodove te tako obogatili našu jesensku košaru koju smo s djecom proučavali, razgovarali o plodovima koji se nalaze unutra, isprobavali voće i sl. Isto tako, u suradnji s roditeljima prikupili smo i bundeve koje su nam poslužile kao odličan materijal za istraživanje, proučavanje, rezbarenje i sl. Probali smo i suhe sjemenke bundeve te tako upotpunili senzomotorno istraživanje bundeve i koštica. Tjesteninom smo izrađivali bundeve i oslikavali ih temperom.
U naš bazen stavili smo kukuruz kako bi djeca mogla samostalno istražiti kako ga „izrunjiti“ te tako obogatiti svoje spoznaje, razvijati okulomotornu koordinaciju, ali se i upoznati sa starinskim načinom zabave i igre.