Početna / Program Stručno-razvojnog centra Trešnjevka za poticanje cjelovitog razvoja djeteta kroz područje likovnosti – edukacija odgojiteljica

Program Stručno-razvojnog centra Trešnjevka za poticanje cjelovitog razvoja djeteta kroz područje likovnosti – edukacija odgojiteljica

6.6.2019.

Program Stručno-razvojnog centra Trešnjevka za poticanje cjelovitog razvoja djeteta kroz područje likovnosti – edukacija odgojiteljica

Stvaralaštvo u području likovnosti sveprisutno je u kurikulima dječjih vrtića te se ubraja u najčešće dnevne aktivnosti koje odgojitelji provode u skupinama, stoga je važno pridati još veću pozornost koncipiranju i pristupu likovnim aktivnostima kako bi dobrobit za djecu bila što značajnija. U tu svrhu potrebno je odgojiteljima pružiti podršku u osmišljavanju ponude aktivnosti te ih još dublje uputiti u tematiku likovnog stvaralaštva i suvremen pristup likovnoj pedagogiji. Stoga je edukacija odgojitelja za inovativan i poticajan rad s djecom jedan od glavnih ciljeva Stručno-razvojnog centra Dječjeg vrtića Trešnjevka.

Dječji vrtić Trešnjevka u Zagrebu 2017. godine imenovan je Stručno-razvojnim centrom za poticanje cjelovitog razvoja djeteta kroz područje likovnosti. Odgojiteljice Dječjeg vrtića Vrapčić Antonija Novak iz Podružnice „Zvončić“ Gola i Sanela Brgles iz Podružnice „Potočić“ Koprivnički Bregi bile su polaznice prve generacije Stručno-razvojnog centra DV Trešnjevka . Kroz 11 modula u trajanju od 88 sati, u periodu od 23. veljače 2018. do 10. svibnja 2019., kroz mnogobrojne teme, predavanja i radionice završile su program i stekle certifikat na području likovnosti kod djece. Dječji vrtić Trešnjevka kroz Program Stručno-razvojnog centra za poticanje cjelovitog razvoja djeteta kroz područje likovnosti organizirao je predavanja prema sljedećim temama: O umjetnosti i likovnoj pedagogiji,  Suvremena umjetnost kao poticaj za istraživanje, Likovno stvaralaštvo djece i odgojitelja, Dijete i kreativnost, Kostimografija i scenografija u dječjem vrtiću, Kultura ustanove ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, Umjetničko istraživanje u području umjetnosti, Likovnost i djeca s posebnim sposobnostima, Likovni programi u dječjem vrtiću, Dokumentiranje i prezentiranje dječjeg likovnog stvaralaštva/Prezentacija stručnog rada odgojitelja te na kraju Pregled postignuća programa. Svaki modul nosio je određene zadatke koje su polaznici bili dužni odraditi samostalno ili u skupinama s djecom te za kraj izraditi internetsku stranice koja prezentira tematiku likovnosti kod djece ili samostalan rad odgojitelja. Na kraju svih 11 modula organizirana je izložba radova polaznika prve generacije Stručno-razvojnog centra u prostorima Učiteljskog fakulteta u Zagrebu pod vodstvom prof.dr.art. Antonije Balić Šimrak te podjela certifikata za rad s djecom u području likovnosti.