Početna / Složi pa izbroji

Složi pa izbroji

21.4.2020.

Složi pa izbroji

Nema sumnje da je rano svladavanje matematičkih vještina vrlo važno u konceptu cjeloživotnog učenja, a postoji i niz tehnika pomoću kojih možemo predškolcu pomoći u svladavanju osnovnih predmatematičkih koncepata. Do šeste godine djeca mogu stvoriti bazu za sve kasnije obrazovne koncepte. Stoga vam ovim putem nudimo ideju kako se možete zabaviti, a dijete nešto novo savladati.

Potreban materijal:

  • Veći papir
  • Kockice (mogu biti drvene, plastične, Lego kockice, čepovi, gumbi i sl.)
  • Olovka (po želji flomasteri ili bojice)

Zadatak:

  1. Na papiru napišite po redu brojeve, počevši od broja 1 pa do 10, jedan ispod drugog.
  2. Brojeve obojite u šarene boje jer vesele boje su privlačne oku i zanimljive djeci.
  3. Pored papira postavite dovoljan broj kockica i izazov može započeti.
  4. Nakon igre djeca mogu nacrtati zečiće kako su slagali kockice, a ovi stihovi mogu im biti dodatni poticaj . Do broja deset možete sami ili potaknuti dijete da uz vašu pomoć izmisli stihove za zečiće

Razvojne zadaće:

Ovom igrom dijete razvija znatiželju za matematiku u svijetu oko nas, usvaja osnovne matematičke pojmove te pronalazi različite načine kako se može riješiti matematički problem. U kombinaciji s likovnim izričajem razvija se dječji senzibilitet za estetikom, likovna invencija i domišljatost u izražavanju. Izmišljajući stihove, odvija se razvoj mašte i bogati dječji rječnik.

Zečići

“Jedan zečić nije znao što, (uzmite jednu kockicu, igračku i sl.)
Došao još jedan, pa su bila dva. (dodajte još jednu)

Dva zečića pila mlijeko k’o i mi,
Došao još jedan, pa su bila tri.

Tri zečića u balonu k’o leptiri letjeli,
Došao još jedan, pa su bila četiri.

Četiri zečića pošla su u svijet,
Došao još jedan, pa su bila pet.

Pet zečića vragolana, što jest jest,
došao još jedan pa ih bilo šest.”

zečići – pomoćni materijal