Početna / Dan planeta Zemlje

Dan planeta Zemlje

22.4.2022.

Dan planeta Zemlje

Skupina Sovice je ovotjednim aktivnostima obilježila iznimno važan datum za čovječanstvo, a to je dan planeta Zemlje. Tako smo usvojili određena znanja o Zemlji, npr. uz pomoć globusa vizualizirali smo izgled Zemlje, naučili smo da plava boja na globusu označava mora i rijeke, a zelena i smeđa kopno. Raznovrsnim umjetničkim aktivnostima poput pjesmica, igrokaza, priča i slikovnica približili smo djeci kolika je važnost očuvanja okoliša. Isto tako pomoću različitih didaktičkih materijala spoznali smo što to štetno utječe na okoliš i kako ga sačuvati. Proveli smo i istraživački eksperiment s vodom i bojom kako bismo djeci približili što se dešava s vodom kada se zagađuje te kakav utjecaj zagađenje ima na biljke. Tako smo tratinčice uronili u „zagađenu„ vodu s bojom i čistu vodu te promatrali što se mijenja. Proveli smo i mnoge likovne aktivnosti raznim likovnim tehnikama: oslikavanje temperama, izrada radova kolaž papirom u mozaik tehnici…  Provodeći ovakve aktivnosti u odgojno-obrazovnom radu potičemo djecu na uočavanje, istraživanje i rješavanje problema sukladno njihovim razvojnim sposobnostima, interesima i potrebama. Na taj način djeca razvijaju vlastita kreativna ponašanja, spontano izražavaju stvaralačke sposobnosti kroz sva razvojna područja i aspekte izražavanja. Djeca razvijaju i njeguju ljubav prema prirodi i svemu živom. Značajan doprinos razvoju ekološke osjetljivosti, pozitivnih stavova, vještina, navika kod djece ostvaruje se u interakciji s odraslima te je model ponašanja odraslih od presudnog utjecaja na dijete. Zadatak odraslih jest i uvjeriti djecu o nužnosti zaštite okoliša i štednje u eksploatiranju životnih resursa.