Početna / Leptirići i Bubamare uoči blagdana Svih svetih

Leptirići i Bubamare uoči blagdana Svih svetih

30.10.2021.

Leptirići i Bubamare uoči blagdana Svih svetih

Svi smo svjesni činjenice da je smrt sastavni dio života. U nekom razdoblju svog života susretnemo se sa smrću bliske nam osobe. Za svaku osobu je uvijek lakše da ima saznanje o smrti i tugovanju, ali i podršku bliskih osoba. Jako je važno s djecom razgovarati od malena o smrti. Isto tako treba biti oprezan u razgovoru da dijete ne osjeća krivnju u procesu tugovanja. Razgovarati s djecom o životu i smrti je dobro u svako vrijeme, a posjet groblju je prilika roditeljima da malu djecu nauče nekoliko važnih stvari:

– da im objasne svrhu groblja

– grob je mjesto na kojem počiva voljena osoba

– povezanost između živih i mrtvih ne prestaje (molimo se za dušu pokojnika, palimo svijeću, razgovaramo o dobroti pokojnika, prisjećamo se naših pokojnika gledajući stare fotografije…)

Odlazak na groblje s djecom je prilika da djetetu objasnimo da smrt ne predstavlja vječno nestajanje. Na taj način smo i mi u našem vrtiću razgovarali s našom djecom i odradili niz aktivnosti te zapalili lampion na mjesnom groblju.