Početna / Naše slike mirišu na ruže

Naše slike mirišu na ruže

29.1.2021.

Naše slike mirišu na ruže

Dogodi se trenutak kada naš kist više nije samo sredstvo za slikanje. On je put boje, koja iz dječje nutrine prolazi kroza nj i ostavlja pečat važniji od traga običnog otiska kista.

Svako dijete ima predispoziciju za kreativno likovno izražavanje, bez obzira na psihofizičke različitosti, no potrebno ju je otkrivati, poticati i razvijati pa prema tome odgojitelji uz roditelje, učitelje i pedagoge imaju važnu ulogu u tome procesu.

Vrijednost kod likovnog izražavanja djece nije u tome da znaju nešto naslikati ili nacrtati tako da to bude prepoznatljivo, već je važno da ono primjećuje, pronalazi i otkriva svijet koji ga okružuje. Da bi se dijete moglo likovno izraziti, potrebni su određeni materijali i tehnike koje omogućuju slobodno izražavanje u skladu s dobi, karakterom i sklonostima djeteta“ (Šarić: Slikarske tehnike u dječjem likovnom radu).

Potičući entuzijazam i interes za istraživanje bojom, odgojitelj pruža mogućnost spontanog likovnog izričaja. Tako potaknuto dijete izuzetno  je motivirano za stvaranje i izražavanje. Samim time što nije sputano ili ciljano usmjereno rezultatu rada postaje originalno, stvara svoj osobni likovni jezik koji s vremenom (ukoliko se potiče) može postati prepoznatljiv. Izbjegavajući redukcionizam, odgojitelj i roditelj otvara vrata dječjem unutarnjem kreativnom impulsu koji pak pokreće i oslobađa stvaralačke sposobnosti.

Promatram djecu. Na njihovim licima opažam mir. Opušteni su kada stvaraju svoja mala umjetnička djela od novih materijala,  ali i položaja kojeg mogu odabrati prilikom stvaranja istog – na drugačiji način.

Tada zelena (boja) postaje nevidljiva rukavica kralja, a otopljena ledena ružičasta riše laticu koja se rastvara na plavoj kapljici rasprsnutih pigmenata papira koji se šire, miješaju i stvaraju opet nešto novo. Slikanje tada postaje novo stvaranje istog stvaratelja. Djeteta.

Kada ugasimo svjetlo i promatramo zalazak sunca na prozoru, slušamo tišinu trenutka i putujemo oblacima. Pitam ih: „ Draga moja dječice. Gdje bi u ovaj čas da možete,  na oblaku kojeg ste rukama obuhvatili, otputovali?“ I srce je moje radosno kada Filip reče: „ U Petrinju i Sisak, da pomognem ljudima koji su ostali bez kuće radi potresa!“ Tada se i moje srce „potrese“ od radosti što imam priliku biti ovdje i diviti se onom što čujem.

Svoje misli potom  selimo na veliko „platno“ na zidu i maštamo bojom….tada kist više nije samo sredstvo za slikanje. On je put boje,  koja iz dječje nutrine prolazi kroza nj i ostavlja trag važniji od običnog otiska kista.

Ponekad naše slike mirišu na ruže, mekane su od pahuljaste podloge na koju kapaljkama dodajemo nijanse boje i mirisa koje procvatu od žara umjetnika – djeteta koje stvara.