Početna / Ruksak pun kulture

Ruksak pun kulture

14.6.2019.

Ruksak pun kulture

Na inicijativu Ministarstva kulture i Ministarstva znanosti i obrazovanja, provodi se umjetničko-edukativni program pod imenom “Ruksak (pun) kulture” kako bi se djeci i mladima približila umjetnost i kultura u sredinama gdje je ograničena dostupnost kulturnim i umjetničkim sadržajima. Umjetnička organizacija Gllugl iz Varaždina (glumci: Katarina Arbanas, Filip Eldan i Nikša Eldan) prikazala nam je predstavu pod imenom “Uspavanka za Bellu”. U predstavi glumci su koristili dvije tehnike izvođenja kazališta lutaka (kazalište sjena i ginjol lutke) uz upotrebu zvučne kulise i glasa uživo. Naizmjenično korištenje dviju tehnika kod djece je konstantno držalo pažnju te im je predstava kao takva bila vrlo zanimljiva. U ispričanoj priči psi kao kućni ljubimci preuzimaju karakter s ljudskim osobinama i životnim pričama te šalju poruku kako ljubav, odanost i prijateljstvo mogu pobijediti razne nedaće. Na kraju predstave održana je radionica za djecu u kojoj su i sama mogla iskusiti kako je to raditi s lutkama (u tehnici kazalište sjena) što ih je također oduševilo.